Działalność edukacyjna podjęta w ramach warsztatów malarskich pt.
"Małopolskie dziedzictwo kulturowe i naturalne
w obrazach"
umożliwia dzieciom rozwijanie podstawowych wiadomości i umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w świcie wartości kultury.
Ukazywanie sztuki malarskiej ma na celu kształtowanie i wzbogacanie osobowości uczestnika, w sferze intelektualnej, emocjonalnej oraz społeczno-kulturalnej.
Tworzenie własnej perspektywy malarskiej, rozwija w dzieciach kreatywność od najmłodszych lat, pociągają za sobą konsekwencje estetyczne, kształcące i wychowawcze, aktywizując procesy zmierzające do poczucia estetyki, doskonalenia percepcji, postrzegania i harmonii.
Spotkania artystyczne odbywają się w atelier Parku Wodnego w Krakowie, a ich uczestnikami mogą być dzieci i młodzież, w wieku od 8 do 18 lat.
Artysta prowadzący zajęcia dopasowuje poziom trudności do indywidualnych
możliwości uczestników i ich funkcji poznawczych.
Ze względu na różnorodność grup, uczestnicy są podzieleni na dwie sekcje. Pierwsza sekcja, to dzieci wykazujące wyższe zdolności malarskie; czas trwania warsztatów dla grupy to 4 godziny. Druga sekcja, to dzieci które są na początkowym etapie kształtowania wrażliwości estetycznej; czas trwania warsztatów dla grupy to 2 godziny.
Tytułem wstępu prowadzący warsztaty, w formie pogadanki o sztuce, przybliża dzieciom przedmiotową wiedzę teoretyczną i praktyczną – poznają techniki malarstwa, nauczą się mieszać farby oraz używać narzędzi malarskich.
Po wstępnym zapoznaniu się, każdy uczestnik zasiada przed sztalugą z płótnami i podejmuje próbę stworzenia własnego, niepowtarzalnego dzieła, inspirując się wcześniej namalowanym obrazem Artysty.
Prowadzący, na podstawie malowania synchronicznego maluje krok po kroku wcześniej powstały obraz, ukazując każdy etap jego powstawania. Technika malowania akrylowa.
*Jeśli jest planowana zbiorcza wystawa, wówczas obrazy są eksponowane w przestrzeni publicznej, a po finisażu organizator odsyła prace do podmiotu zgłaszającego grupę.